Embed HTML not available.
10
مارس

نحوه و شرایط نگهداری پیانو

شرایط نگهداری صحیح پیانو

نحوه صحیح و شرایط نگهداری پیانو یکی از اصول بسیار مهم که بایستی توجه ویژه به آن داشته باشیم در این مقاله و فیلم آموزشی زیر می خواهیم این مورد را با هم بررسی کنیم .

ابتدا قبل از هر چیز می پردازیم به این که چه پارامترها و شرایط را باید رعایت کنیم تا پیانوی ما از سلامت و کیفیت بهتری برخوردار باشد . اولین و مهم‌ترین پارامتری که باید توجه داشته باشیم رطوبت محیطی است که پیانو رادر آن محیط نگهداری می‌کنید . چرا که ساندبورد ما برای پخش کردن صدای مرتعش شده توسط سیم‌ها نیاز به انعطاف‌پذیری دارد ، اگر ساندبورد خشک شود در اثر موج صوتی که به این ساندبورد برخورد می‌کند این موج صوتی باعث ترک خوردن ساندبورد می شود .

پس ما باید دستگاهی داشته‌باشیم که این دستگاه رطوبت محیط شما را تنظیم کند ، بهترین رطوبت ، حدود پنجاه درصد می‌تواند یه رطوبت مناسب برای محیط ما باشد که ایجاد این رطوبت باعث می‌شود ، که انعطاف‌پذیری ساندبورد ما افزایش پیدا کند .  علاوه‌ بر این موضوع ،  پارامتری که خیلی حائز اهمیت است ، اختلاف دمای محیط ما هست دمای مناسب برای نگهداری پیانو دمایی معادل بیست و سه تا بیست و هفت درجه سانتی‌گراد هست .

ما می‌تونیم دماسنج‌های خیلی ساده‌ای رو داشته‌باشیم که رطوبت محیط رو هم به‌صورت حدودی به ما نمایش می‌دهد که این دماسنج می‌تواند به ما کمک کند تا محیطمان را در دمای ثابتی نگه داریم ، چرا که اگر اختلاف دما داشته باشید دمای هوا سرد و گرم شود باعث انقباض و انبساط سیم‌ها شده و همانطور که می دانید ، انقباض و انبساط سیم‌ها باعث کوک خالی کردن پیانو می‌شود.

گاهی خیلی از دوستان معترض هستند که پیانوی من خیلی زود کوک خالی می کند، یکی از مهم‌ترین عوامل ، اختلاف دمای محیطی ست که پیانو در ان نگهداری میشود .

عامل سومی که باید به آن توجه داشته باشید نگهداری پیانو در مکان ثابت است ، پیانو بایدجای ثابتی داشته باشد .  در واقع ما نباید مدام پیانو را جابه‌جا کنید، چرا که در اثر این جابجایی تنش‌هایی به پیانو و داخل اون وارد می‌شود که این تنش‌ها می تواند به نوبه خود باعث شود که سیم های ما کوک خالی کنند و یا رگلاژ ساز مابه هم بریزد .

با رعایت این نکات که خدمتتان گفته شد ما می‌توانیم هر چه بهتر ساز خودمان را نگهداری کرده و از آن لذت و استفاده‌ی بهتری رو ببریم.

نگهداری پیانو