استاد انوشیروان روحانی و مانی کوشا
15
جولای

استاد انوشیروان روحانی

4.5/5 - (4 امتیاز)

انوشیروان روحانی

تمامی ابعاد و وجوه انسان با زیبایی پیوند ناگسستنی برقرار کرده است. انسان، هم دوست دارد زیبایی را در مقابلش چشمانش مشاهده کند و هم دوست دارد زیبایی را در قالب اصواتی جادویی و شگفت انگیزه بشنود. به همین خاطر است که ما عاشق کسانی هستیم که می توانند زیبا بنوازند؛ برای اغلب ما، این افراد استثنایی و خارق العاده هستند. یکی از این انسان های استثنایی، انوشیروان روحانی است. ما در این متن قصد داریم در مورد این نوازنده پیانو اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

انوشیروان روحانی کیست؟ او را کامل تر بشناسید

انوشیروان روحانی در سال 1318 در رشت به دنیا آمده است. او به صورت حرفه ای ارگ، پیانو و آکاردئون می نوازد. خانواده ای که این فرد در آن به دنیا آمد، یک خانواده هنرمند بودند. احتمالا به همین دلیل بوده که او نیز روی از هنر برنگردانده و همان راه اطرافیان و نزدیکان خود را پیموده است.

وقتی سه سال ماموریت پدر استاد روحانی در رشت به پایان رسید، آنها به تهران مراجعت کردند. در همین سالها بود که برای ایشان یک دستگاه ملودیکا خریدند تا او بتواند اولین قدم ها را برای تبدیل شدن به یک پیانیست حرفه ای بردارد.

در ادامه مسیر، پدر راهنما و مشوق او شد و به کمک کرد تا در راهی که در ابتدای آن قرار داشت، به شکلی مستمر، قدم برداشته و پیشرفت های قابل توجهی به دست آورد. در سن 9 سالگی، به جامعه باربد که سرپرست آن استاد اسماعیل مهرتاش بود ملحق شد و در آنجا نیز به دلیل هنرنمایی بی بدیلی که از خود نشان داد، مورد تشویق استاد مهرتاش قرار گرفت.

با ورودش به هنرستان موسیقی، توانست زیر نظر اساتیدی مطرح و به نام در حوزه پیانو، همچون جواد معروفی، روح الله خالقی و سایر اساتید آن دوره، به صورت حرفه ای تر درس موسیقی را فرا بگیرد. او تحصیلات تکمیلی اش را در کشور فرانسه به پایان رساند و در سال 1346 به عضویت انجام آهنگسازان فرانسه درآمد.

استاد روحانی، کسب تجربه در زدن پیانو را محدود نکرد و همچنان در این حوزه به فعالیت پرداخت. او بعدها توانست به رادیو راه پیدا کند و همین طور در ارکسترهای متفاوت نیز برنامه‌ ای به یادماندنی و گوشنواز اجرا کند.

استاد روحانی، هنوز هم در حال نواختن پیانو است و با بسیاری از ارکسترهای معروف در دنیا همکاری دارد. او به اغلب سبک های موسیقی از جمله کلاسیک تسلط دارد و به همین دلیل می توان از او به عنوان یک اعجوبه و شگفتی در  دنیای موسیقی و بخصوص پیانو یاد کرد.

با برترین آثار انوشیروان روحانی آشنا شوید!!!

انوشیروان روحانی یکی از مطرح ترین و برترین آهنگسازان ایرانی است. او تا به اینجای فعالیت خود، 500 آهنگ ساخته است که حدود 250 تا از آنها ضبط شده اند. برخی از برترین آثار این هنرمند معاصر به شرح زیر است:

آهنگ ” تولدت مبارک”

آهنگ ” تولدت مبارک” یکی از آثار جاودان و ماندگار انوشیروان روحانی است. هیچ ایرانی را نمی توانید پیدا کنید که با این آهنگ خاطره نداشته باشد. این ترانه را به مناسبت جشن تولید پیکان، خودروی پر خاطره ساختند.

آهنگ ” Maybe I Maybe You”

از دیگر آثار به یادمانی و زیبایی استاد انوشیروان روحانی می توان به آهنگ ” Maybe I Maybe You” اشاره کرد. این آهنگ از سری آهنگ های آلبوم Unbreakable متعلق به گروه اسکورپینز است و در سال 2000 با همکاری استاد روحانی نواخته شده است.

دیگر آثار استاد روحانی

  • ساخت آهنگ برای نوشابه شوئپس پرتقالی
  • ساخت و تنظیم بیش از 45 قطعه برای گروه کُر دختران در سال های 1347 تا 1354
  • ساخت آهنگ برای برخی خواننده های قدیمی
  • ساخت موسیقی برای برنامه های تبلیغاتی؛ مانند برنامه بخت آزمایی با شعر بنی آدم اعضای یکدیگرند.
  • ساخت موسیقی سلطان قلب ها و گل سنگ

استاد انوشیروان روحانی و مانی کوشااستاد روحانی از کدام سبک پیروی می کند؟

استاد روحانی ماهیت و ذاتی ایرانی دارد و این را به خوبی می توان از آثاری که او تا به حال ساخته است، متوجه شد. او تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا در ساختمان ملودیک اثر باقی بماند و از آن خارج نشود. دیگر عناصر موسیقی مانند هارمونی، ارکستراسیون و یا تنظیم توجه نمی توانند توجه او را به خود جلب کنند.

موسیقی که روحانی می نوازد، تک صدایی و ملودیک است. این تک صدایی بودن، در او که تحصیلات تکمیلی اش را در خارج از کشور گذرانده است، اندکی عجیب و باورنکردنی به نظر می رسد.

او استعداد عجیبی در ساخت ملودی هایی زیبا و ماندگار دارد؛ امروزه، کمتر پیانیستی را می توانید پیدا کنید که خود را به این سلاح مجهز کرده باشد. در میان آثاری که او ساخته است، می توان صدها اثر موسیقیایی، از ترانه های بی کلامی و موسیقی فیلم گرفته تا قطعات بلند کلاسیک را مشاهده کرد. ابداعاتی که او در این حوزه از خود نشان داده است، ستودنی است.

استاد روحانی و استاد مانی کوشا؛ چه ارتباطی بین این دو نفر وجود دارد؟

استاد مانی کوشا از مجموعه کوشا پیانو افتخار این را داشته است که ساز استاد انوشیروان روحانی را کوک کند. استاد روحانی از توانمند بودن و متخصص بودن استاد کوشا، بسیار راضی بودند.

این واقعه، برای موسسه کوشاپیانو یک افتخار بزرگ است. استاد مانی کوشا از اینکه استاد روحانی از کار ایشان راضی بوده اند، به خود می بالند و به عنوان یک نقطه قوت موسسه شان از آن یاد می کنند. فیلمی که در ادامه آماده کرده ایم، شاهدی بر این ادعاست.