هزینه کوک و رگلاژ پیانو
02
سپتامبر

هزینه کوک و رگلاژ پیانو

5/5 - (3 امتیاز)

هزینه کوک و رگلاژ پیانو بستگی به نرخ تورم، مهارت تکنسین و میزان کاری که روی پیانو انجام می شود، دارد. از این رو باید گفت که در همه شرایط قیمت کوک پیانو یکسان نبوده و بر حسب معیارهای نام برده متغیر است. در ادامه مطلب مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه کوک و رگلاژ پیانو مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

کوک و رگلاژ پیانو چیست؟

کوک و رگلاژ پیانو از رایج ترین سرویس هایی است که در رابطه با این نوع ساز ارائه می شود. منظور از کوک پیانو کشش سیم های آن تا فرکانس مطلوب است. در واقع سیم های این ساز باید به نحوی تنظیم شوند که صدای خروجی از آنها کاملاً شفاف و استاندارد باشد.

به طور معمول فرکانس استاندارد کوک پیانو بین ۴۳۰ الی ۴۴۰ هرتز است و زمانی که ارتعاش سیم ها از این استاندارد خارج شود، صدای ساز آن حالت دلنشین اولیه را از دست می دهد.  رساندن فرکانس سیم های پیانو به فرکانس استاندارد از طریق چرخاندن پیچ های سیم پیانو با استفاده از پیچ گوشتی های مخصوص و همچنین به واسطه افراد متخصص در این حوزه انجام می شود. برخلاف تصور بسیاری از افراد کوک پیانو یک فرایند کاملاً تخصصی بوده و به غیر از افراد حرفه ای و با تجربه فعال در این حوزه از عهده کس دیگری بر نمی آید.

البته ناگفته نماند که کوک پیانو فقط در رابطه با پیانوهای آکوستیک مطرح است. زیرا بسیاری از پیانوهای جدید دیجیتالی بوده و مجهز به سیستم تولید صدای الکترونیکی هستند. بنابراین تنظیم فرکانس سیم های آنها با استفاده از چکش انجام نمی شود.

هزینه کوک و رگلاژ پیانو

به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه رگلاژ و کوک پیانو به عوامل مختلفی بستگی دارد و از این رو نمی توان قاطعانه رقم مشخصی را برای رگلاژ و کوک آن عنوان کرد. به طور کلی مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه کوک و رگلاژ پیانو شامل موارد زیر هستند.

  • سن پیانو

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت کوک پیانو سن آن است. به طور معمول هر چقدر سن پیانو بالاتر بوده و قدیمی تر باشد، احتمال فرسودگی قطعات تشکیل دهنده آن بالاتر می رود. به همین شرایط کوک آن سخت تر و زمان برتر می شود. از این رو باید گفت که هزینه کوک و رگلاژ پیانوهای قدیمی و مسن در مقایسه با پیانوهای جدیدتر بالاتر است. البته باید متذکر شد که پیانوهای نو باید در سال اول خریداری شده بر حسب مدل، برند و کیفیت خود حداقل ۴ بار کوک شوند. زیرا این دسته از موارد خام بوده و همچنین بخش های تشکیل دهنده آنها در اکثر موارد همساز نیست. همین عامل سبب می شود که پیانوهای نو در بازه‌ های زمانی کوتاه از کوک خارج شوند.

  • آخرین تاریخ کوک شدن پیانو

یکی از مهم ترین نکات در نگهداری و استفاده بهینه از پیانو کوک به موقع آن است. در واقع این دسته از سازها بر اساس میزان استفاده باید در بازه های زمانی مشخصی کوک شوند. از این رو هر چقدر کوک پیانو با تاخیر بیشتری صورت بگیرد، به همان میزان شرایط برای کوک آن سخت تر و زمان برتر می شود. در نتیجه باید گفت که آخرین تاریخ کوک شدن پیانو نیز جز عواملی است که بر قیمت کوک آن تاثیر می گذارد. به طور کلی هر پیانو اگر در شرایط مطلوبی نگهداری شود، حداقل دو بار در سال به کوک نیاز دارد. لازم به ذکر است که اگر پیانو در محیط مرطوب و دمای نامتعادل قرار بگیرد و یا مکان آن تغییر داده شود، به احتمال زیاد زودتر از حد انتظار از کوک خارج خواهد شد.

  • نوع پیانو و برند پیانو

ساز پیانو در انواع مختلف وجود دارد. از این رو باید گفت که دیگر عامل تاثیرگذار بر هزینه کوک و رگلاژ پیانو مدل و برند آن است. به طور کلی آن دسته از مواردی که متعلق به برندهای معتبر بوده و کیفیت خوبی دارند در طول سال بیشتر از حد تعریف شده نیاز به کوک و رگلاژ نخواهند داشت.

  • میزان مشکلات موجود در ساز

دیگر عاملی که بر محاسبه قیمت رگلاژ و کوک پیانو تاثیرگذار است میزان مشکلات موجود در ساز می باشد. به عبارت دیگر هر چقدر که مشکلات ساز بیشتر باشد به همان میزان زمان مورد نیاز برای رگلاژ و کوک آن نیز بالا می رود. به عنوان مثال ممکن است سیم های پیانو در کنار خارج شدن از کوک، کر یا پاره نیز شده باشند که در چنین شرایطی ساز علاوه بر کوک و رگلاژ، به تعمیر نیز نیاز خواهد داشت.

  • مهارت تکنسین

آن دسته از تکنسین هایی که در کار خود بسیار ماهر هستند معمولاً معمولا با تکیه بر مهارت خود وقت کمتری را نسبت به سایرین صرف این کار کرده و از این رو تعرفه کمتری دریافت می کنند.

  • تورم

متاسفانه وضعیت تورم نیز از جمله عوامل تاثیرگذار بر این مقوله بوده و برحسب افزایش نرخ تورم هزینه های مورد نیاز برای انجام این کار نیز افزایش پیدا می کند.

  • موقعیت مکانی

هزینه کوک و رگلاژ پیانو در همه نقاط کشور به یک میزان نیست. به طور کلی در آن دسته از مناطقی که خدمات مرتبط با این ساز ارائه نمی شود، مسلماً هزینه کوک برای نوازندگان عزیز بالاتر می رود.‌ زیرا باید علاوه بر پرداخت تعرفه تعیین شده برای این منظور، جهت رفت و آمد نیز زمان و هزینه صرف کنند. همچنین در برخی از موارد هزینه تعمیر کوک در شهر تهران و دیگر شهرهای بزرگ به دلیل بالا بودن میزان تقاضا برای دریافت این خدمت نسبت به سایر شهرستان ها بالاتر است.

 

  • مرجع کوک و رگلاژ پیانو

  • مرجع کوک و رگلاژ پیانو

نرخ تعرفه تعیین شده در همه مراجع و مراکز فعال در این حوزه یکسان نیست. متاسفانه برخلاف تصور بسیاری از افراد دریافت خدمات با قیمت بالاتر از قیمت رایج همیشه دلیلی بر مطلوب تر بودن و با کیفیت تر بودن آن خدمات نیست. بنابراین لازم است که عزیزان برای انتخاب مرجع مناسب جهت کوک و رگلاژ پیانو دقت بیشتری به خرج دهند و همواره به سراغ مراکزی بروند که در این حوزه شناخته شده و مشهور هستند.

مجموعه کوشا پیانو یکی از بهترین مراکزی است که همه هموطنان عزیز می توانند برای ساز و رگلاژ و همچنین تعمیر پیانو خود از خدمات آن برخوردار شوند. لازم به ذکر است که هزینه کوک و رگلاژ پیانو در این مجموعه علاوه بر کیفیت بالای خدمات بسیار مناسب است.