17
آگوست

تعمیر پیانو

4.4/5 - (8 امتیاز)

تعمیر پیانو چیست و شامل چه مواردی می شود ؟

تعمیر پیانو

تعمیر پیانو – این ساز همانند هر وسیله ی مکانیکی پیچیده دیگری ، متشکل از قطعات و قسمت های مختلفی می باشد که این قطعات باید به صورت مرتب و طبق استاندارد در کنار یکدیگر عمل کنند .

هر گونه خرابی و ایجاد مشکل در هر یک از این قطعات (حدودا 5700 قطعه مکانیکی ) موجب خراب شدن بقیه قطعات و آسیب های جبران ناپذیر به ساز می شود .

در بخش تعمیر پیانو تکنسین و یا کارشناس پیانو به بررسی تک تک این خرابی ها پرداخته ، قطعات خراب شده را تعمیر و یا تعویض می کند .

لذا با انجام این عمل از خراب شدن قسمت های دیگر پیانو جلوگیری به عمل می آید .

به عنوان مثال در تعمیر پیانو :

خراب شدن یک فنر ساده در داخل اکشن پیانو باعث اختلال در عملکرد چکش شده و به تدریج ، باعث خراب شدن فلنج و قسمت های دیگر چکش می شود . که در صورت تشخیص و تعمیر به موقع از این موضوع جلوگیری به عمل می آید .

تعمیر پیانو آکوستیک

چه زمانی به تعمیر پیانو نیاز هست ؟

هنگامی که نوازنده با پیانو مشغول نواختن است ممکن است متوجه خرابی های جزئی موجود در پیانو نشود که بعد ها همان خرابی های جزئی به مشکلاتی کلی تبدیل می شوند ، نوازنده تنها متوجهِ نداشتنِ کوک پیانو و یا نهایتاََ رگلاژ پیانو شده و با تکنسین پیانو یا کارشناس پیانو تماس می گیرد .

در تعمیر پیانو کارشناس پیانو پس از بررسی قسمت های مختلف ساز ، در صورت داشتن تجربه و دانش کافی ممکن است به خرابی های بسیار جزئی که از دید نوازنده پنهان مانده است.

( همانند بیرون آمدگی یک پین کوچک از فلنج که به آن سنتر پین می گویند ) پی ببرد که در تعمیر پیانو – اگر این موارد جزئی برطرف نشود ممکن است به خرابی های بزرگتری تبدیل بشود ، مانند شکستگی در فلنج یا چکش .

 نکته

بنا بر گفته های بالا می توان گفت الزامیست که در هر بار کوک و یا رگلاژ پیانو توسط کارشناس پیانو بازنگری شود که در صورت وجودِ هر گونه مشکلی نسبت به آن آگاهی لازم را به نوازنده بدهد .

تعمیر شامل چه مواردی می شود ؟

هر گونه اختلال در عملکرد شکستگی قطعه ، ترک داشتن قسمت های ضروری به مانند پین بلاک و یا آسیب به ساندبرد و یا قسمت هایی که در عملکرد مکانیزم پیانو تاثیر مستقیم بگذارد شامل تعمیرات می شود .همانند تعمیر پین بلاک یا تیونینگ پین ها ( برای تعمیر پیانو هایی که کوک نگه نمی دارند.

تعمیر اکشن ، چکش ها و قسمت های مختلف آن ( برای برخی نت هایی که نواخته نمی شوند و یا مشکل دارند .   تعمیر تاچ و کلاویه های پیانو ( برای کلاویه هایی که لق و یا سفت هستند ) رفع نویز ها و صدا های اضافی ( تعویض سیم و یا تعمیر ساندبرد هایی که شکستگی دارند ) و ده ها مورد دیگر…..

برای دیدن صفحه اینستاگرام مانی کوشا کلیک کنید

♥ با تشکر از همراهی شما عزیزان ♥

مانی کوشا / کارشناس فنی پیانو